lipca 18, 2018

FLEX PDO #1



FLEX PDO part 1

Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych uczestnicy programu FLEX, których w tym roku jest 43 muszą wziąć udział w PDO- PRE DEPARTURE ORIENTATION. W tym roku miało to miejsce w Jachrance w dniach 9-12 lipca.

Rano musiałam wstać o 4:40, bo o 6:33 wraz z Wiktorem mieliśmy pociąg do Warszawy (bilety były kupowane przez program i nie musieliśmy za nie płacić). Podróż nam minęła bardzo szybko i już o 10 byliśmy w Warszawie, więc wraz z innymi finalistami spotkaliśmy się trochę wcześniej w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, które było naszym miejscem zbiórki. Zbiórka była o 11 przed Pałacem Kultury i Nauki. Gdy wszyscy zapakowali się do autokaru ruszyliśmy do Jachranki. Pokoje były 3-osobowe i przydzielane losowo. Mieliśmy chwilkę czasu, by się rozpakować i lepiej poznać przed obiadem, a następnie mieliśmy pierwsze zajęcia o godzinie 14. Zajęcia zaczęło się od pisania esejów na trzy tematy, każdy miał inne. Zajęcia były każdego dnia od 9 do 22 i każde były na inny temat. Pierwszego dnia były to: Powitanie i wprowadzenie: cele PDO, kto i czym jest FLEX, placement organizations, rozwiązywanie problemów i łańcuch komunikacji. Zajęcia te mogą wydawać się nudne, ale tak nie jest. Są one bardzo ciekawie prowadzone przez nauczycielki, ale także FLEX alumni, którzy mogli podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Często były łączone z grami i zabawami by się lepiej poznać a także by nie siedzieć cały czas i słuchać ale też by uprzyjemnić sobie czas. Dostaliśmy także zadanie domowe, które polegało na zabraniu co najmniej 5 podpisów od nauczycieli, które mogliśmy zdobyć przez rozmawianie z nauczycielami i alumnami na różne tematy. Mieliśmy także inne zadanie w grupach, które także były dopierane losowo. Zadanie to polegało na zrobieniu plakatu i prezentacji przez 3 dni na podany temat, moja grupa miała świąta, które są w Polsce. Po zajęciach była kolacja i mieliśmy chwilę czasu dla siebie do 22.30, po 22.30 trzeba było gasić światła.

Pobudka była codziennie o 7.30 a śniadanie o 8. Od 9 zaczynały się zajęcia w 3 mniejszych grupach, do których zostaliśmy dobrani losowo pierwszego dnia i każda grupa miała na start 50 punktów. Punkty można było stracić przez rozmawianie po polsku lub spóźnianie się na zajęcia a można było je zdobyć za bycie na czas, lub za zadanie domowe, które się podliczało pod koniec PDO. Ja byłam w grupie zielonych, ale były także niebiescy i żółci. Tego dnia mieliśmy zajęcia na temat:Amerykańska rodzina i ich wartości, ty i twoja rodzina goszcząca, różnorodność i tolerancja, understanding your culltural baggage, przystosowanie się do życia w innej kulturze, IEW preparation, making a budget, high school activities. Lekcja dotycząca pieniędzy była bardzo pomysłowa, bo dostaliśmy 125 papierowych dolarów. Zadanie polegało na mądrym wydawaniu i oszczędzaniu pieniędzy. Mnie na koniec miesiąca został tylko 1$. Pomiędzy zajęciami były przerwy owocowe, kawowe i ciasteczkowe. Wieczorem mieliśmy zajęcia high school class activities. W mniejszych grupach chodziliśmy po klasach i mieliśmy zajęcia takie, jakie są w amerykańskich szkołach. Był to taniec, drama/theatre, sports i history and geography. Zajęcia były mega ciekawe i bardzo fajnie przeprowadzone. Nauczyliśmy się nowych tańców, gier, jak i sportów amerykańskich takich jak baseball.

Jak chcecie się dowiedzieć więcej o programie Flex zapraszam was także do czytania blogów innych flexerów: Magdy i Wiktora 😊
Więcej zdjęć znajdziecie na stronie programu FLEX




Alex


3 komentarze:

  1. Cześć.
    Chciałabym pojechać z Flexem na wymianę,ale jeszcze nie teraz.
    Jak wygląda cała aplikacja?
    Jakie trzeba mieć oceny żeby się zakwalifikować?
    I jaka jest szansa że ktoś się dostanie?
    pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hejka
      Na ten temat pojawi się osobny blog w sierpniu :)

      Usuń
  2. Cześć.
    Chciałabym pojechać z Flexem na wymianę,ale jeszcze nie teraz.
    Jak wygląda cała aplikacja?
    Jakie trzeba mieć oceny żeby się zakwalifikować?
    I jaka jest szansa że ktoś się dostanie?
    pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Twins in America , Blogger